Dom najczęściej jest dorobkiem całego życia. Warto go ubezpieczyć na wypadek niespodziewanych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie czy kradzież kosztowności. Polisa ubezpieczenia domu – wbrew pozorom – nie wiąże się z dużymi kosztami. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku każdego domu jej koszt może być inny. Ubezpieczenie domu cena – Superpolisa zależna jest bowiem od wielu czynników. Co wpływa na koszt polisy?

Wielkość i wartość domu

Koszt ubezpieczenia domu zależny jest między innymi od jego wartości. Tu działa oczywista zasada. Im droższy dom, tym kosztowniejsza polisa ubezpieczeniowa. Ubezpieczyciele oprócz wartości domu, biorą pod uwagę także jego wielkość. Co istotne, liczy się nie tylko wielkość samego domu ale i działki. Może więc być tak, że koszt ubezpieczenia niewielkiego domu zlokalizowanego na dużej działce, na której są też inne obiekty budowlane, będzie większy, niż koszt ubezpieczenia dużego domu, który stoi na niewielkiej działce. Na koszt polisy wpływ ma także przeznaczenie domu. Polisa za dom, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będzie wiązać się więc z większymi wydatkami niż polisa za dom, w którym rodzina tylko mieszka.

Zakres ubezpieczenia

Każda polisa ubezpieczenia domu powoduje objęcie ochroną ubezpieczeniową jego stałych elementów, takich jak ściany, podłogi czy dach. Jeśli dojdzie do zniszczeń tych elementów, spowodowanych – na przykład – pożarem, czy zalaniem, ubezpieczyciel wypłaci określoną kwotę pieniędzy. Taka polisa ubezpieczeniowa jest bardzo tania. Droższa jest oczywiście polisa chroniąca także wyposażenie domu. Najdroższą zaś będzie polisa zapewniająca ochronę ubezpieczeniową również w przypadku włamania i kradzieży domowych kosztowności.

Liczba domowników

Im więcej osób zamieszkujących w domu, tym większe ryzyko wystąpienia niektórych szkód. Jeśli więc w domu mieszka więcej osób, trzeba liczyć się z tym, że koszt polisy za taką nieruchomość będzie większy niż koszt polisy za podobny dom, ale z mniejszą liczbą lokatorów.

Lokalizacja domu

Domy położone w atrakcyjnych dzielnicach dużych miast są droższe, niż podobne, ale położone na wsiach. Lokalizacja domu ma wpływ na wartość nieruchomości i będzie więc mieć wpływ na koszt polisy. Lokalizacja ma jednak wpływ na koszt polisy nie tylko z uwagi na wartość nieruchomości. Ubezpieczyciel bardzo często bierze pod uwagę związane z lokalizacją ryzyko wystąpienia określonych szkód. Jeśli dom wybudowany jest – na przykład – blisko rzeki, ubezpieczenie go od powodzi będzie kosztowało więcej niż w przypadku nieruchomości położonych w miejscach, gdzie ryzyko powodzi jest dużo mniejsze.

Warto mieć to wszystko na uwadze podejmując decyzję o ubezpieczeniu domu i pamiętać, że ubezpieczenie domu cena może być bardzo różna. Oczywiście duże znaczenie ma też sama oferta danego ubezpieczyciela. Chcąc korzystnie ubezpieczyć nieruchomość, warto więc u różnych ubezpieczycieli porównywać koszty polis i zakresy ochrony ubezpieczeniowej. Działając w ten sposób, bez wątpienia uda się znaleźć polisę tanią i zapewniającą szeroką ochronę ubezpieczeniową.