Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od kilku czynników: ceny rynkowej mieszkania, ubezpieczanych ryzyk, programu ubezpieczeniowego, itp. Wybór firmy ubezpieczeniowej odgrywa również ważną rolę, ponieważ stawki i podstawowe stopy procentowe różnią się w każdej firmie ubezpieczeniowej.

Co należy ubezpieczyć i jak to działa

Ubezpieczenie domu cena jest sprawą dobrowolną (https://superpolisa.pl/koszty-ubezpieczenia-domu/). Im większym metraż mieszkania, tym wyższy koszt ubezpieczenia. Pomimo tego, że wszelkiego rodzaju pożary, powodzie i włamania zdarzają się dość często, odsetek obywateli ubezpieczających swoje mienie pozostaje niewielki. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania lub domu jest obowiązkowe. Jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny na zakup domu, będziesz musiał ubezpieczyć nieruchomość, którą zamierzasz kupić. W osobnym temacie poniżej przyjrzyjmy się czynnikom, które określają przybliżony koszt ubezpieczenia kredytu hipotecznego.

Zwykła polisa ubezpieczeniowa pokrywa tylko szkody w tych częściach nieruchomości, które zostały ubezpieczone od określonego ryzyka. To ma sens, że jeśli ubezpieczyłeś się od włamania do mieszkania, a wybuchł pożar, nie dostaniesz pieniędzy. Jeśli w wyniku włamania utracone zostaną wartościowe przedmioty, które nie były objęte ubezpieczeniem, nie należy również oczekiwać wypłaty odszkodowania.

Najczęstsze przyczyny wypadków mieszkaniowych

Jeśli przyjrzymy się statystykom ubezpieczonych wypadków w mieszkaniach, to najczęstszym zjawiskiem jest zalanie wodą. Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu niechcący zalał swoich sąsiadów lub wręcz przeciwnie, stał się ofiarą. Na drugim miejscu znajdują się pożary i wybuchy gazu. Pożary są najczęściej powodowane przez wadliwą lub starą instalację elektryczną, a czasami nawet przez wyładowania atmosferyczne. Istotny jest również problem włamań do mienia znajdującego się w mieszkaniu.

W mieszkaniu można ubezpieczyć wszystko. Dotyczy to wykończenia wnętrz (remonty), mediów (liczniki, przewody, rury), odpowiedzialności cywilnej (odszkodowanie za szkody wyrządzone sąsiadom, jeśli zdarzy się, że uszkodzisz ich własność), elementów konstrukcyjnych (ściany, ścianki działowe, konstrukcje balkonów, loggie, drzwi, jednostki okienne, w tym szyby, schody itp.)

Ubezpieczenie mienia ruchomego


Możliwe jest również ubezpieczenie mienia ruchomego. Obejmuje to przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, takie jak sprzęt gospodarstwa domowego, meble, odzież itp. Mienie ruchome może być ubezpieczone tylko łącznie z mieszkaniem (wykończenie wnętrza lub budowa, lub jedno i drugie), nie może być ubezpieczone oddzielnie. Ubezpieczenie dachów i fundamentów jest dostępne również dla gospodarstw domowych.

Jeśli ubezpieczysz swój dom od nadmiernych wahań napięcia w sieci elektrycznej, koszt polisy będzie o 15% droższy. Z drugiej strony otrzymacie odszkodowanie za uszkodzenia urządzeń spowodowane zwarciem, przepięciem w sieci elektrycznej lub nawet awarią ogrzewania.