Własny dom jest marzeniem nie jednego człowiek i nieważne czy został wybudowany od podstawy albo zakupiony z rynku wtórnego. Wraz ze wzrostem ceny nieruchomości wzrasta również obawa właścicieli przed ewentualnymi dewastacjami bądź uszkodzeniami budynku. Kierując się przezornością, wiele osób decyduje się na zaopatrzenie się w polisę ubezpieczeniową. Jednakże ile tak naprawdę kosztuje ubezpieczenie domu cena oraz czy jego cena jest uzależniona od pewnych czynników?

Co wpływa na wysokość składki?

Najważniejszy czynnik w przypadku ubezpieczenia domu, na który zwraca się szczególną uwagę, jest oczywiście cena wykupienia takiej usługi. Niestety nie ma takiej możliwości, aby ustalić średnią stawkę, która sprawdzałaby się w każdym przypadku. Jest to spowodowane rozmaitymi czynnikami wpływającymi na cena ubezpieczenie a jest ich naprawdę sporo, dlatego możemy podzielić je na trzy główne grupy:

  • informacje dotyczące osoby ubezpieczającej nieruchomość,
  •  indywidualne ustalenia determinujące konstrukcję polisy ubezpieczeniowej,
  • aspekty związane z samym domem, a więc przedmiotem ubezpieczenia.

Warto podkreślić, iż to ubezpieczenie wchodzi w skład ubezpieczeń dobrowolnych, oznacza to, że nie mamy obowiązków prawnych posiadania takiej polisy. Jednakże od tej reguły występują dwa wyjątki:

  • Kiedy środki na zakup domu uzyskaliśmy z kredytu bank, może wymagać polisy ubezpieczenia domu,
  • Drugim przypadkiem jest sytuacja, w której dom wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, którego rozmiar przekracza 1 ha.

Zakres ochrony oraz sumy ubezpieczenia domu

Zakres ochrony, jaką wybierzemy ma, kolosalne znaczenie w aspekcie ceny rocznej składki oraz ogólnie cena ubezpieczenia mogą się diametralnie różnic w zależności od wariantu ochrony. Jest to spowodowane personalnymi preferencjami klienta albo charakterystyczne cechy danej nieruchomości, których dzięki można zdecydować się na podstawowy pakiet i wraz z upływem czasu rozszerzać go o konkretne gruby ryzyka. Standardowy pakiet zazwyczaj obejmuje ochronę od zdarzeń losowych pokroju pożaru, kradzieży oraz pozostałych zjawisk pogodowych. Zatem wywnioskować można, że cena ubezpieczenia domu jest zależna od zakresu jej ochrony, jak to ma miejsce w innych ubezpieczeniach. Oznacza to, że w ramach polisy u tego samego ubezpieczyciela roczne składki mogą wynosić od 100 do 500 zł, natomiast suma całego ubezpieczenia od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. Warto podkreślić, iż każda sytuacja jest brana indywidualnie pod uwagę.